Fotowoltaika montaż Gdańsk

Fotowoltaika montaż Trójmiasto – na co należy zwrócić uwagę?

fotwoltaika montaż

Odpowiedni montaż paneli jest kluczowy dla poprawnego funkcjonowania instalacji. Cała operacja wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji takich jak wybór czy zamontować panele na dachu, na ścianie czy na gruncie. Od tego będzie zależało jak bardzo nasze panele fotowotlaiczne będą wydajne. Na wydajność fotowoltaiki wpływa wiele czynników, takich jak: odpowiednie miejsce montażu, dobór właściwych elementów i parametrów paneli fotowlotaicznych oraz odpowiedni montaż. Podczas planowania inwestycji należy wziąć pod uwagę wymienione czynniki, co pozwoli nam na osiągnięcie dużej wydajności instalacji i zaowocuje dużymi oszczędnościami w przyszłości.

Fotowoltaika montaż Pomorskie – Podstawy instalacji

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się budowie tego rodzaju instalacji. Jej głównymi częściami, na których wybór mamy wpływ są:

  • Moduł fotowoltaiczny, czyli płaski panel montowany najczęściej na dachu budynku lub na dobrze naświetlonym kawałku działki
  • Inwerter, czyli specjalistyczne narzędzie do przekształcania prądu stałego w prąd zmienny, który znajdujemy w każdym gniazdku elektrycznym
  • Konstrukcja nośna utrzymująca panele na wybranym miejscu instalacji
  • Złączki i kable łączące moduły ze sobą nawzajem oraz z falownikiem

Podstawą sukcesu montażu wszystkich elementów jest doświadczony, profesjonalny instalator. Nie tylko zamontuje on panele, ale przede wszystkim doradzi w wyborze odpowiednio nasłonecznionego miejsca i kąta instalacji.

W teorii proces montażu instalacji nie jest skomplikowaną czynnością. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ona nie tylko sprawności fizycznej, ale też ogromnej wiedzy z zakresu paneli fotowoltaicznych i ich działania.

Fotowoltaika montaż Sopot, Fotowoltaika montaż Gdańsk – Proces montażu

W procesie montażu możemy wyróżnić kilka stałych etapów:

  • Montaż specjalnego stelaża, zazwyczaj za pomocą wysokiej jakości śrub oraz haków wykonanych ze stali kwasoodpornej.
  • Łączenie haków z profilami przy użyciu śrub i przeprowadzenie przewodów elektrycznych
  • Instalacja paneli fotowoltaicznych na wcześniej przygotowanych stelażach oraz szeregowe połączenie ich ze sobą.

Po zakończonym procesie montażu fotowoltaiki, w celu sprawdzenia jego poprawności należy wykonać pomiary elektryczne. Pozwolą one sprawdzić jaka ilość energii jest wytwarzana przez panele, jaki jest stan nadwyżki prądu i wiele więcej. Opcjonalną częścią instalacji jest połączenie sprzętu z dedykowaną aplikacją na smartfon lub komputer.

Fotowoltaika montaż Gdynia – Podsumowanie

Fotowoltaika jest ekologiczą metodą zamiany energii słonecznej na energię elektryczną. Mimo że prace nad nią rozpoczęto już w XIX wieku, to przemysł ogniw fotowoltaicznych zaczął nabierać ogromnego rozpędu dopiero w ciągu ostatnich lat. Dzisiaj fotowoltaika jest jedną z najbardziej ekologicznych form pozyskiwania energii elektrycznej. Rozwija się bardzo dynamicznie. Na system ten decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Z tego powodu pojawia się także coraz więcej pytań dotyczących jego montażu.