Co to jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne, zwane także fotowoltaiką, stają się coraz popularniejsze dzięki swojej
zaawansowanej technologii.

Czym właściwie są panele fotowoltaiczne?

Potocznie nazywana panelami słonecznymi fotowoltaika jest mechanizmem zamieniającym odnawialną energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Technologia ta jest znana już od drugiej połowy XIX wieku, ale to po 1973 roku rozwój technologiczny sprawił, że stały się one popularne i dostępne dla każdego.

Montaż fotowoltaiki – Czy się opłaca?

Instalacja paneli jest przede wszystkim bardzo opłacalną inwestycją, zarówno pod względem finansowym jak i ekologicznym. Przy instalacji jaką jest fotowoltaika, serwis urządzenia ogranicza się do jego projektu i montażu. Zapewnia ona 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Nie tylko pozwala ona na długoterminową oszczędność pieniędzy i redukcję rachunków za energię elektryczną, ale także na zmniejszenie swojego śladu węglowego poprzez użycie odnawialnej energii słonecznej.

Projekt fotowoltaiki- na co się zdecydować?

Przy dobieraniu odpowiedniego dla siebie zestawu paneli fotowoltaicznych powinniśmy spojrzeć na kilka czynników. Pierwszym z nich jest wybór między układem on-grid a off-grid. Układ on-grid połączony jest z istniejącą siecią energetyczną i umożliwia sprzedaż wyprodukowanej w nadmiarze energii elektrycznej. Układ off-grid z drugiej strony jest całkowicie samodzielnym, autonomicznym źródłem energii. Nie wymagają także podłączenia do linii elektrycznej. Kolejną kwestią jest generacja ogniw fotowoltaicznych. Na ten moment na rynku używane są ogniwa monokrystaliczne, ogniwa cienkowarstwowe oraz ogniwa barwnikowe. Wszystkie z nich umieszczane są w stalowej lub aluminiowej ramie chroniącej ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem środowiska.

Podsumowanie

Fotowoltaika rozwija się w bardzo szybkim tempie, co pokazuje nie tylko to, jak ogromny potencjał ma branża, ale także jak bardzo ufają jej ludzie. Panele montowane są tak, aby skierowane były w kierunku południowym. Dzięki temu można w pełni wykorzystać nasłonecznienie oraz możliwości jakie niesie za sobą korzystanie z energii słonecznej. Już na etapie planowania instalacji warto wybrać optymalne miejsce aby zmaksymalizować swój uzysk energetyczny. Do instalacji paneli potrzebne jest jedynie stabilne podłoże w dobrze nasłonecznionym miejscu i darmowa energia elektryczna tworzy się dla nas sama.